Szczytno - Herten 2013

2016-04-27 22:04:22 (ost. akt: 2016-04-27 22:12:28)

Szczytno - Herten - 28.09.2013r.

28 września odbyła się w Herten, mieście partnerskim w Niemczech, uroczystość pięciolecia Koła Przyjaźni Szczytno-Herten. Do Glashaus- gdzie odbywały się obchody- zeszły się tłumy sympatyków Polski, a przede wszystkim Szczytna.

Uroczystość była niezwykle urozmaicona, program prowadził pan Gregor Spohr, a spotkanie wzbogacał czytaniem fragmentów utworów Sławomira Mrożka, pan van Ahlen. Przewodniczący Koła Przyjaźni Herten-Szczytno Karl Heinz Egger wyjaśnił zebranym jak ważne są, w dobie wspólnoty europejskiej, takie partnerstwa uczące wzajemnej tolerancji i przyjaznego współdziałania, co za chwilę potwierdził w swoim wystąpieniu Burmistrz Miasta Herten dr Uli Paetzel i pani Jutta Haug posłanka europarlamentu. Każde wystąpienie było urozmaicone występami uzdolnionych uczniów ze Szkoły Muzycznej w Herten oraz polskim chórem Św. Elżbieta z Gelsenkirchen. Dwukrotnie odśpiewano hymn Unii Europejskiej: w języku niemieckim zaśpiewał zespół górniczy Knappenchor Consolidation z Herten i wspomniany chór z Gelsenkirchen. W uroczystych obchodach pięciolecia Koła Przyjaźni brali również przedstawiciele naszego Stowarzyszenia "Koło Przyjaźni Szczytno-Herten" - wiceprezes Koła i dyrektor naszej szkoły: Ewa Żenczykowska-Sawicka i członek: Małgorzata Drózd składając najlepsze życzenia w imieniu Pani Burmistrz Danuty Górskiej, przewodniczącego Alberta Kilimanna i wszystkich członków Koła.