Herten 2013

2016-04-27 22:14:41 (ost. akt: 2016-04-27 22:28:02)

Wizyta w Herten - 7 - 11.10.2013r.

„Kiedy nauka sprawia przyjemność”

Podobno dzisiejsza młodzież jest leniwa, niekulturalna i niczym nie interesuje się . Kłam tej powszechnej opinii zadają uczniowie Gimnazjum nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczytnie, którzy kolejny już raz wzięli udział w międzynarodowej wymianie młodzieży Szczytno- Herten, umacniając w ten sposób partnerstwo naszych miast. Od 7 do 11 października młodzi ludzie mieszkali w domach swoich niemieckich kolegów i, wspólnie z nimi brali udział w licznych zajęciach i spotkaniach.

Po długiej 18-godzinnej podróży gospodarze i ich goście rozpoczęli spotkanie od wspólnego posiłku. Następnego dnia w Herten powitali ich pan Ulli Poetzel- burmistrz zaprzyjaźnionego miasta, pan Detlef Fronda- urzędnik zajmujący się partnerstwem miast, pan Karl Heinz Egger ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szczytno-Herten oraz dyrektorzy i nauczyciele Staedtisches Gymnasium i Martin Luther Schule- naszych partnerskich szkół. Nasi uczniowie wykazali się wysoką kulturą osobistą i wspaniale reprezentowali swoją szkołę, miasto i kraj. Bardzo ciekawa okazała się wycieczka po okolicy, którą sfinansowało nam miasto Herten. Pan Fronda oprowadzał wszystkich i służył pomocą w każdej sprawie. W kolejnych dniach obejrzeliśmy wystawę słynnego artysty Christo w Gazometrze w Oberhausen oraz Muzeum Górnictwa w Bochum. Uczestnicy mieli także sporo czasu wolnego. Spędzali go poznając przyjaciół i życie codzienne swoich niemieckich rówieśników.

Realizacja tak dużego projektu jest kosztowna i nie byłaby możliwa bez wsparcia naszych lokalnych przedsiębiorców. Chcemy serdecznie podziękować firmie Ors- producentowi mebli na wymiar oraz hurtowni budowlanej Euromix, którzy dofinansowali koszty podróży naszych uczniów. O tym, czy warto wspierać tego typu działalność i czy warto wziąć udział w wymianie młodzieży niech świadczą wypowiedzi naszych uczniów:

„Było fajnie. Tam są trochę inni ludzie i inne obyczaje. Można się czegoś dowiedzieć.” Natalia Szyszka

„ Jest to na pewno bardzo fajna przygoda, nowe doświadczenie, w którym nie tylko rozwijamy swoje zdolności językowe, ale też poznajemy świetnych przyjaciół.” Agata Janke

„ Jest tam bardzo ciekawie. Poznaje się nowe osoby, życie w Niemczech. Jest to nowe doświadczenie. Na pewno wezmę w tym udział jeszcze raz.” Anna Pawlak

„Jest to możliwość spotkania z innymi ludźmi, poznania ich kultury i życia codziennego, nawiązania prawdziwych relacji z rówieśnikami z Niemiec.” Paweł Tarasiuk

„Na takich wyjazdach szlifujemy język, mamy doskonale zorganizowany czas, zawieramy nowe znajomości, poznajemy kulturę i obyczaje sąsiedzkiego kraju. Nasi niemieccy koledzy mogą nauczyć się trochę języka polskiego, poznać nasze tradycje.” Dominika Purzycka

„Podróż do Herten była jednym z najlepszych wyjazdów organizowanych przez szkołę. Chętnie powtórzyłabym taki wypad. Niemieccy koledzy byli bardzo wyrozumiali
i gościnni, a ja byłam z siebie dumna, kiedy zamówiłam jedzenie po niemiecku i dostałam dokładnie to, czego sobie życzyłam.” Anna Zbrzeźniak

Zachęcamy wszystkich do udziału w podobnych inicjatywach.