Biuletyn informacji publicznej
menu

Szczytno 2014

2016-04-27 22:28:57 (ost. akt: 2016-04-27 22:41:27)

SZCZYTNO 23 - 28.09.2014r.

W dniach od 23 do 28 września 2014 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Niemiec w ramach Międzynarodowej Wymiany Młodzieży Szczytno – Herten, która w tym roku przebiegała pod hasłem: Krokami przyjaźni po Warmii i Mazurach – budowanie otwartości i wzajemnego szacunku.

Projekt ten mogliśmy zrealizować dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Gimnazjum nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczytnie już od sześciu lat współpracuje ze szkołami w Herten, do których należą: Miejskie Gimnazjum, Szkoła Główna im. Marcina Lutra oraz Zespół Szkół im. Róży Parks.

Współpraca naszego gimnazjum ze szkołami partnerskiego miasta Herten rozpoczęła się w roku 2008. Od tego czasu regularnie co roku organizowane są spotkania młodzieży. Raz uczniowie z Herten przyjeżdżają do Szczytna, w kolejnym roku młodzież ze Szczytna z Gimnazjum nr 1 wyjeżdża do Herten.

Podczas tych spotkań uczniowie integrują się ze sobą, nawiązują przyjaźnie, poznają kraje, w których goszczą, przełamują bariery językowe i kulturowe.

W tym roku młodzież biorąca udział w wymianie zwiedziła Szczytno, Olsztyn, Świętą Lipkę i Gierłoż. Naszą wspólną podróż rozpoczęliśmy w środę 24 września 2014 r.od zapoznania się ze szkołą. Uczestnicy projektu zostali powitani przez Dyrektora Gimnazjum nr 1 Panią Ewę Żenczykowską –Sawicką. Po powitaniu polscy uczniowie zaprosili swoich gości na lekcję języka angielskiego i niemieckiego. Następnie po obejrzeniu szkoły niemiecka i polska młodzież udała się do Ratusza na spotkanie z Burmistrzem Miasta Szczytno Panią Danutą Górską. Pani Burmistrz przywitała wszystkich bardzo serdecznie w Sali Konferencyjnej. Uczniowie i nauczyciele otrzymali drobne upominki. Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Mazurskiego i wejście na Wieżę Widokową. Po południu zwiedzaliśmy Szczytno, a wieczorem miało miejsce spotkanie integracyjne z poczęstunkiem w pięknej auli naszego gimnazjum.

Czwartek spędziliśmy w Olsztynie. Zwiedziliśmy Muzeum Warmii i Mazur, graliśmy w kręgle w Centrum Bowlingu oraz zrobiliśmy zakupy w Galerii Warmińskiej.

W piątek 26 września pojechaliśmy do Św. Lipki, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego, poznaliśmy historię tamtejszego kościoła i naszkicowaliśmy wybrane fragmenty budowli. Po obiedzie udaliśmy się do Gierłoży, gdzie uczniowie z zainteresowaniem poznawali historię Wilczego Szańca oprowadzani przez profesjonalnych przewodników.

Natomiast w sobotę 17 września zostaliśmy w Szczytnie. Malowaliśmy w szkole obrazy przedstawiające kościół w Św. Lipce, a następnie bawiliśmy się na sportowo grając w piłkę siatkową, tenisa stołowego i badmintona.

Tego samego dnia po południu młodzież niemiecka mogła poświęcić swój czas rodzinom uczniów naszego gimnazjum, u których gościła w czasie pobytu w Szczytnie.

W niedzielę bardzo wcześnie rano pożegnaliśmy się z naszymi gośćmi, którzy odjechali autokarem do Gdańska, skąd samolotem wrócili do Niemiec.

mgr Magdalena Archacka i mgr Małgorzata Drózd

Nauczycielki jęz. niemieckiego w Gimnazjum nr 1 w Szczytnie - Organizatorki projektu