Biuletyn informacji publicznej
menu

Herten 2015

2016-04-27 22:44:36 (ost. akt: 2016-04-27 22:51:28)

HERTEN 20 - 26.09.2015r.

Współpraca naszego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczytnie ze szkołami partnerskiego miasta Herten rozpoczęła się w roku 2008. Od tego czasu regularnie co roku organizowana jest wymiana młodzieży, spotkania odbywają sięw Polsce albo w Niemczech.

W tym roku w dniach od 20 do 26 września 2015 r. nasza młodzież już po raz piąty gościła w niemieckim mieście Herten w ramach realizacji projektu: Międzynarodowa Wymiana Młodzieży Szczytno – Herten.

20 uczniów Gimnazjum zostało bardzo serdecznie przyjętych i ugoszczonych przez rodziny niemieckie. Naszymi gospodarzami byli nauczyciele i uczniowie z trzech szkół: Miejskiego Gimnazjum Herten, Szkoły Głównej im. Marcina Lutra oraz Zespółu Szkół im. Róży Parks.

We wtorek 22.09.2015 r. odbyło się spotkanie w Gimnazjum Miejskim, gdzie zostaliśmy powitani przez Burmistrza Miasta Herten pana dr Uli Paetzel, przewodniczącego Koła Przyjaźni Szczytno-Herten pana Karla-Heinza Egger oraz dyrektora Gimnazjum Miejskiego Herten panią Bärbel Schweers.

Szkoły przygotowały dla nas bardzo bogaty program. Zwiedzaliśmy Herten i okoliczne miasta: Gelsenkirchen z Areną Schalke, stolicę powiatu Recklinghausen oraz piękne stare miasto Münster. Jedną z atrakcji było też budowanie latawców, a następnie puszczanie ich na ogromnej, usypanej z ziemi hałdzie Hoheward.

Podczas wyjazdu uczniowie polscy i niemieccy zintegrowali się ze sobą, nawiązali nowe przyjaźnie i wzmocnili już istniejące, poznali kraj i kulturę oraz rozwinęli swoje umiejętności językowe.

Organizatorami po stronie niemieckiej byli: pan Martin Thelitz (nauczyciel z Gimnazjum Miejskiego Herten) oraz pani Ingrid Pelka (nauczycielka ze Szkoły Głównej im. Marcina Lutra).

Wyjazd do Niemiec został przygotowany przez nauczycielki języka niemieckiego z Gimnazjum nr 1: panią mgr Magdalenę Archacką i panią mgr Małgorzatę Drózd.

Projekt ten mogliśmy zrealizować dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.