Biuletyn informacji publicznej
menu

WYCIECZKA DO TORUNIA I BYDGOSZCZY

13 stycznia 2017r. grupa 40 uczniów pojechała do Bydgoszczy na balet Piotra Czajkowskiego pt. „Dziadek do Orzechów”, wystawiany w OPERZE NOVA, w choreografii prawdziwej gwiazdy baletu, wybitnego tancerza i choreografa Paula Chalmera.

DZIADEK DO ORZECHÓW

Zanim dotarliśmy do Bydgoszczy zatrzymaliśmy się w Toruniu. Obejrzeliśmy salę Geodium w tamtejszym planetarium. „Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki ktorym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów.
Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka. Wykaz stanowisk interaktywnych w sali Geodium: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, precesja osi ziemskiej, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, krążek Newtona, tworzenie wydm, źródła energii odnawialnej i start rakiety, kolekcja meteorytów.” /http://www.planetarium.torun.pl/. Następnie zwiedziliśmy toruńską starówkę.