Biuletyn informacji publicznej
menu

OLSZTYŃSKIE DNI NAUKI I SZTUKI

Zajęcia biologiczne i geograficzne w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki w dniu 28 września 2017 r.

Uczestnicy warsztatów „W pracowni histologa” poznali procedurę wykonywania preparatów mikroskopowych tkanki nerwowej techniką parafinową. Uczniowie samodzielnie wykonywali kolejne czynności m.in przygotowanie szkiełek podstawowych, krojenie bloczków parafinowych na mikrotomie, naklejanie skrawków na szkiełka podstawowe na łaźni wodnej. Tak wykonane preparaty były barwione, a następnie odwodnione i zamknięte w medium. Efekty pracy można było obserwować pod mikroskopem.
Zajęcia „Od nasiona do owocu” prowadzone były w laboratorium i szklarni. Najpierw omówiona została uprawa gatunków i odmian mniej rozpowszechnionych roślin sadowniczych m.in. mini kiwi, gruszy azjatyckiej, oliwnika długoszypułkowego. Uczestnicy z apetytem smakowali owoce tych roślin Następnie w ogrodzie odbyła się część praktyczna- każdy mógł sam posadzić roślinkę i zabrać ją do domu.
Uczniowie biorący udział w warsztatach p.t. Poszukiwania obiektów z wykorzystaniem GPS poznali nawigację za pomocą satelitarnego systemu pozycjonowania GPS, samodzielnie poszukiwali ukryte obiekty na terenie miasteczka akademickiego Kortowo.
Z kolei takcie warsztatu „Kędy, którędy” mogli się zmierzyć z próbą zaprojektowania odcinaka drogi, co jak sami stwierdzili nie było łatwe.